Овочеві культури – цікаві факти: баклажан, буряк столовий, горох

Баклажан

Батьківщиною баклажана є Східна lндія. Вони, як і інші пасльонові культури, потрапили до Південної Європи і Африки через мандрівників - торговців. Європейцям баклажан за смаком слачатку не припав до душі. У Стародавньому Римі та Грецї до них взагалі ставилися скептично і вважали, що їх вживання призводить до помутніння розуму і навіть називали відповідно  - "яблука сказу".

Те, що смакові якості баклажана спочатку не сподобалися, зробило його на довrі століття інгредієнтом лікарських засобів. Лише в середні сrоліття баклажан оцінили гідно і стали вирощувати для приготування їжі в країнах Європи. Удавана екзотичність зовсім невимоглива і невибаглива у вирощуванні. Баклажани мають ніжний, злегка пряний смак. 3 них готують безліч смачних страв, а дієтичні властивості ставлять цей овоч на одне з перших місць у харчуванні сучасної людини.

Вітамінів у плодах баклажана небаrато, зате вони дуже багаті на мінеральні речовини, та біолоrічно активні сполуки. Регулярне вживання баклажанів в їжу сприяє нормалізації кислотно-лужного балансу, водно-сальового обміну, виведенню шлаків, помітному зниженню рівня холестерину і цукру в крові, зміцненню серця і судин.

На Сході баклажани називають "овочем довголіття ".

Буряк столовий

Стародавні греки високо цінували цей овоч, він був прикрасою столів найбаrатших і знатних городян. Навіть підношення виконували у вигляді буряків зі срібла.

У Київську русь буряк був завезений з Візантії в Х столітті. Цю кульrуру високо шанували билинні богатирі -  вважалося, що страва з буряку додає сили перед битвою. 3 Київського князівства буряк nоширився на північ аж до Великого Новгорода і на захід - до Польщі та Литви.

У коренеплодах накопичується значна кількість вітаміну Р, який зміцнює стінки капілярів. Він багатий макро- і мікроелементами, а також вітамінами В1, В2, В6, РР, каротином, пантотеновою і фолієвою кислотами. Нещодавно в буряку був знайдений вітамін U. Раніше вважалося, що він міститься тільки у капусті, але дослідження паказали, що в буряку його хоч і менше, ніж в капусті, але він добре зберігається після теплових та кулінарних обробок.

Особливо корисний цей овоч при судинно-серцевих захворюваннях, гіпертонії і порушенні обміну речовин.

Присутність кобальту додає коренеплодам інтенсивного забарвлення, підтримує кровотворення, сприяє синтезу вітаміну В12, йодо-утворенню гормонів щитовидної залози.

Біологічно активні речовини бетаїн і бетанін підвищують життедіяльність клітин печінки, зберіrаючи її від жирового переродження. Пектинові речовини буряка захищають організм від впливу радіоактивних та важких металів, затримують розвиток шкідливих мікроорганізмів у кишківнику, сприяють виведенню зайвої води і холестерину, допомагають розщепленню і засвоєнню рослинних і тваринних білків.

Горох

Бобові відомі з доісторичних часів - починаючи з кам'яного і бронзовоrо століrь. Ці культури обробляли стародавні єгиптяни, римляни і rреки. В античному світі це були найбільш шановані продукти харчування.

В ХІ столітті горох і боби були вже однією з основних сільськогосподарських культур. Горох прийшов на територію нашої країни ще раніше (насіння гороху виявлені при розкопках городища біля Мінська, що відноситься до VI - VIII століть. Так чи інакше, але боби і горох були основними продуктами харчування, аж до появи картоплі. На територі нашої країни квасоля була завезена в середині XVI століття, але як культура придбала значення лише в наступному столітті, головним чином в південних районах.

Якщо переважна більшість овочевих рослин містить головним чином вуглеводи, то бобові, крім того, забезпечують нас надзвичаймо цінною складовою частиною їжі - білками. Квасоля і особливо горох близькі до м'яса, і при звичайних способах приготування засвоюються організмом на 75%. Багато в бобових необхідних для організму людини амінокислот, органічних кислот, жирів, вітамінів, мінеральних солей та інших біологічно активних речовин. У зеленому горошку в недозрілих бобах у великій кількості присутні активні протисклеротичні речовини. Плоди насіння бобових зберігають у сухому, замороженому і консервованому вигляді.

Поделись с друзьями: 

Добавить комментарий

Статьи по теме: Огород

Огород
среда, 12 июля, 2017 - 00:27
Огород
суббота, 13 мая, 2017 - 16:51
Огород
суббота, 13 мая, 2017 - 16:51
Огород
суббота, 13 мая, 2017 - 16:51